Переваги вивчення дисципліни: На сьогодні в багатьох країнах світу проводиться активна робота з розвитку транспорту загального користування, підвищення його комфортності та безпеки, зростає зацікавленість у роботі екологічно чистого та безпечного транспорту. І сучасні міста, які зацікавлені в стійкому розвитку, зобов’язані дотримуватись таких загальносвітових тенденцій. Міська транспортна система включає різні види транспорту, такі як: вантажний, спеціальний та пасажирський.Розгляд різноманітних проблем експлуатації складних технічних систем, до яких відноситься і СЕП електричного транспорту (ЕТ), спирається на ряд визначень, що характеризують саму систему, і процеси, що відбуваються в ній.
Мета: набуття студентами теоретичних і практичних знань в області наукових основ організації експлуатації та технічного обслуговування електрорухомого складу.
Завдання: оволодіння студентами питань формулювання задач організації експлуатації та технічного обслуговування електрорухомого складу, їх алгоритмів функціонування, та експлуатації.
Компетентності, якими повинен оволодіти здобувач вищої освіти:
– підготовка студентів до самостійної творчої діяльності на підприємствах міськелектротранспорту, в проектних і конструкторських організаціях і науково-дослідних установах;
– освоєння специфіки і особливостей експлуатації різних видів електрорухомого складу, основ технічної експлуатації і технічного обслуговування міськелектротранспорту;
– вивчення нормативно-технічних документів у сфері експлуатації та технічного обслуговування електрорухомого складу;
– вивчення методів визначення основних експлуатаційних показників роботи електрорухомого складу, побудови математичних моделей для їх розрахунку і вибору оптимальних режимів роботи по заданих параметрах графіка руху;
– оволодіння методами побудови раціональних схем експлуатації та технічного обслуговування електрорухомого складу, здійснення дієвого контролю його технічного стану з використанням методів і засобів діагностики і бездефектного технічного обслуговування.
знати: структуру управління експлуатацією електрорухомого складу; способи обслуговування міськелектротранспорту; існуючі системи технічного обслуговування і ремонту електрорухомого складу; способи організації технічного контролю якості ремонту та технічного обслуговування;
вміти: обґрунтовувати структуру управління експлуатацією електрорухомого складу і системи його технічного обслуговування і ремонту; визначати показники якості технічного обслуговування електрорухомого складу і безпеки руху; аналізувати технологічні процеси технічного обслуговування електрорухомого складу; виявляти причини відмов елементів електрорухомого складу або їх неякісного ремонту; визначати тривалість виробничого циклу, виробничу потужність підприємства і показники її використання.
Зміст дисципліни: . Роль сучасного громадського транспорту в сучасному світі. Промисловий транспорт. Залізничний транспорт. Технічна експлуатація гальмівних пристроїв міськелектротранспорту. Тягові та допоміжні електродвигуни електричного пасажирського транспорту. Особливості розробки глибоких кар’єрів з використанням електрифікованого залізничного транспорту. Локомотиви. Експлуатація та ремонт вагонів та локомотивів. Фунікулери. Системи автоматизації фунікулерного транспорту. Тролейбус – вид електричного пасажирського транспорту. Експлуатація тролейбусів.