Теорія електричної тяги

Переваги вивчення дисципліни: Поточний стан та перспективи розвитку електричного транспорту України є одними з основних питань розвитку економіки країни. За сучасних умов надійна робота електрорухомого складу (ЕРС) промислового і міського призначення стають одним з визначальних факторів успішного переходу до сталого  розвитку промисловості. Залізничний транспорт є найбільшим споживачем енергоресурсів. А раціональне використання енергоресурсів та знаходження методів їх зменшення — є важливим питанням в економіці залізничного транспорту. Тому ведеться активний пошук нових форм і методів роботи, які забезпечать зниження енерговитрат. Одним із основних напрямків пошуку шляхів зменшення витрат енергоресурсів є визначення ефективності використання різних видів тяги або доцільність їх поєднання. 

Мета: формування основ знань в галузі теорії електричної тяги, ознайомлення з дослідженнями і розробками різних видів технологічного кар’єрного, шахтного та міського електричного транспорту.

Завдання: формування у здобувачів належного рівня знань про особливості конструкцій і робочих процесів та технічні характеристики основних функціональних елементів визначеного різновиду транспортних засобів, визначати сили що діють на об’єкт, швидкості руху транспортних засобів у заданих умовах експлуатації.

Компетентності, якими повинен оволодіти здобувач вищої освіти:

 Здатність приймати обґрунтовані рішення.  Здатність застосовувати отримані теоретичні знання, наукові і технічні методи для вирішення науково-технічних проблем і задач.

 Здатність розробляти та впроваджувати заходи з підвищення надійності, ефективності та безпеки при проектуванні та експлуатації електрообладнання. Здатність аналізувати енергетичні процеси у сучасних напівпровідникових перетворювачах. Здатність виконувати синтез та аналіз систем керування тяговими електроприводами постійного та змінного струму. Здатність обирати структуру та компоненти для гібридних тягових систем та аналізувати енергетичні процеси у них.

        У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач повинен: 

знати: Загальні вимоги до тягових електричних машин; Конструкцію, типи та характеристики електричного рухомого складу у першу чергу: промислових електроприводів тепловозів, комунального транспорту, внутрішньо заводського транспорту, авто- та електромобілів; Основні принципи керування та регулювання швидкості, моменту, потужності тягових електромашин; Переваги і недоліки різних типів електрично-рухомого складу, тенденції і перспективи їхнього електропостачання й розвитку;

вміти: Розраховувати електромеханічні і електротягові характеристики рухомого складу при різних методах керування рухомого складу; Розрахувати обмеження електротягових характеристик електричного рухомого складу у залежності від умов їх роботи; Дослідити і експлуатувати тягові електроприводи транспортних засобів.

Зміст дисципліни: Загальні вимоги до тягових електромашин. Тягові машини постійного струму. Експлуатаційні характеристики колекторних тягових електромашин: генераторний режим, двигуновий режим роботи машини послідовного і змішаного збудження; робота тягових машин у загальному режимі. Тяговий привод промислового і коммунального транспорту. Структурна схема тягового приводу, умови роботи, сила тяги та її реалізація. Тягові передачі автоматичного рухомого складу та спеціальні види передач. Тягова передача акумуляторного електричного транспорту: основні елементи передачі, регулювання сили тяги. Тягова передача типу мотор-колесо: основні елементи передачі регулювання сили тяги. Основні положення теорії електричної тяги та тягові розрахунки. Рівняння руху поїзда електромеханічні і тягові характеристики .рухомого складу. Питання енергетики тяги електроприводу.

Методичні матеріали