Викладач дисципліни: кандидат технічних наук, доцент Осадчук Юрій Григорович
Переваги вивчення дисципліни: Курс «Системи керування тяговими електроприводами» є логічним продовженням базового теоретичного курсу «Теорія електричного приводу» і має за мету вивчення засобів реалізації законів керування рухом автоматизованого електроприводу на основі аналізу типових інженерних рішень, які використовуються в конкретних та замкнених як цифрових, так і аналогових систем управління електроприводами постійного та змінного струмів, а також придбання навиків дослідження, розрахунків, проектування та налагодження, з урахуванням впливу на їх властивості специфічних особливостей, технічних засобів, які використаються. Займає важливе місце в системі формування електротехнічного мислення, особливо у зв’язку з проблемою подальшого підвищення рівня практичної та науково-теоретичної підготовки інженерів.
Мета: Автоматизований тяговий електропривод є не окремим пристроєм, а вагомим елементом ієрархічної структури автоматизації. Тому мета – дати необхідний мінімум знань в області автоматизованого електропривода, як єдиної інформаційної складової мікроелектроніки і мікропроцесорних засобів з програмним забезпеченням, з силовими напівпровідниковими перетворювачами і безпосередньо електродвигунами.
Завдання: Навчити студента засобам реалізації оптимальних законів керування рухом тягового електропривода на основі аналізу типових інженерних рішень для розімкнених та замкнутих аналогових і цифрових систем управління тяговими електроприводами постійного та змінного струмів, а також оволодіти навичками дослідження, розрахунків, проектування та налагодження вищеназваних систем.
Компетентності, якими повинен оволодіти здобувач вищої освіти: практичні навички розрахунку необхідних оптимальних параметрів, побудови аналогових та цифрових систем керування тяговим електроприводом, проектування, моделювання і дослідження режимів роботи аналогових і цифрових розімкнутих і замкнутих систем керування електроприводами транспортних засобів різних технологічних механізмів, оцінки техніко-економічних показників спроектованих систем.
В результаті вивчання навчальної дисципліни «Системи керування тяговими електроприводами» студент повинен.
Знати: як будуються цифрові і аналогові системи керування тяговим електроприводом, як за допомогою математичних апаратів звичайних диференційних рівнянь та різносних рівнянь описуються процеси розімкнутих і замкнутих аналогових і цифрових систем керування і методи їх розрахунку, як виконується синтез цифрових і аналогових регуляторів, як формуються керуючі дії в системах та алгоритми для їх реалізації, як за допомогою техніко-економічних розрахунків спроектувати найбільш енергоефективний варіант системи керування електроприводом, які додаткові елементи функціювання, захисту та адаптації потрібно використовувати для забезпечення заданих технологічних показників та оптимального функціювання систем.
Вміти: сформулювати задачу, виконати всі необхідні розрахунки параметрів, спроектувати найбільш енергоефективну аналогову чи цифрову систему керування електроприводом, скласти алгоритми їх роботи, провести аналіз отриманих статичних та динамічних показників, пояснити результати проектування і досліджень.
Зміст дисципліни: Загальні питання управління тяговими електроприводами. Системи релейно-контакторного управління тяговими електроприводами. Системи безперервного управління електроприводами постійного та змінного струмів. Системи управління положенням та слідкуючі електроприводи. Адаптивні системи керування. Дискретні системи управління тяговими електроприводами. Системи управління тяговими електроприводами постійного струму зі спостерігачами становища.