Переваги вивчення дисципліни: Розвиток енергетики в Україні зумовив необхідність формування автоматизованої системи управління галуззю і її оперативної підсистеми автоматизованої системи диспетчерського уnравління. Створення таких систем можливе лише при широкому застосуванні технічних засобів автоматики на усіх східцях виробництва і розподілу електричної енергії.¶
Мета: формування знань і фактичних навичок по аналізу, синтезу і використанню систем автоматизації на базі сучасних засобів мікропроцесорних систем та ЕОМ; володіння вміннями і навичками, одержаними під час вивчення курсу і потрібними в процесі виробничої діяльності майбутнього інженера-енергетика.
Завдання: формування у здобувачів основ знань в галузі автоматизації та керування енергетичними системами; автоматизованого вибору оптимальних режимів енергетичних систем; протиаварійної автоматики в енергосистемах.
Компетентності, якими повинен оволодіти здобувач вищої освіти: Здатність проводити дослідження на відповідному рівні. Здатність використовувати інформаційні та комунікаційні технології. Здатність застосовувати отримані теоретичні знання, наукові і технічні методи для вирішення науково-технічних проблем і задач. Здатність розробляти та впроваджувати заходи з підвищення надійності, ефективності та безпеки при проектуванні та експлуатації електрообладнання. Здатність розробляти плани і проекти для забезпечення досягнення поставленої певної мети з урахуванням всіх аспектів проблеми, що вирішується, включаючи виробництво, експлуатацію, технічне обслуговування та утилізацію обладнання. Здатність використовувати програмне забезпечення для комп’ютерного моделювання, автоматизованого проектування, автоматизованого виробництва і автоматизованої розробки або конструювання елементів систем.
У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач повинен:
знати: автоматичне регулювання збудження (арз) синхронних генераторів, частоти, активної потужності;мікропроцесорні автоматичні пристрої синхронних генераторів.; автоматичне регулювання напруги і реактивної потужності синхронних і статичних компенсаторів і трансформаторів; мікропроцесорний захист і автоматику ліній електропередач; автоматичне керування оперативними переключеннями та протиаварійну автоматику в енергосистемах; мікропроцесорну протиаварійну автоматику електроенергетичної системи.
вміти: вибирати пристрої автоматики в енергетичних системах; застосовувати мікропроцесорні пристрої захисту і автоматики в енергетичних системах; застосовувати автоматичне регулювання збудження (АРЗ) синхронних генераторів, частоти, активної потужності; вибирати пристрої захисту і автоматики ліній електропередач.
Зміст дисципліни: Автоматичне регулювання напруги та реактивної потужності. Автоматичне регулювання збудження (АРЗ) синхронних генераторів. Мікропроцесорні автоматичні пристрої синхронних генераторів.Автоматичне регулювання частоти. Автоматичне регулювання активної потужності. Автоматичне регулювання напруги і реактивної потужності синхронних і статичних компенсаторів і трансформаторів. Мікропроцесорний захист і автоматика ліній електропередач. Автоматичне вмикання синхронних машин. Автоматичне повторне вмикання (АПВ). Автоматичне вмикання резервного живлення та обладнання (АВР). Автоматичне частотне розвантаження енергосистеми (АЧР).. Протиаварійна режимна автоматика. Виконуючи пристрої протиаварійної режимної автоматики. Мікропроцесорна протиаварійна автоматика електроенергетичної системи.