Основи наукових досліджень

Переваги вивчення дисципліни: Ефективний розвиток економіки України в сучасних умовах можливий лише на основі широкого використання науково-технічних досягнень і формування могутнього вітчизняного інтелектуального потенціалу. Це викликає потребу в якісно новій теоретичній підготовці висококваліфікованих спеціалістів, здатних до самостійної творчої роботи, вмілого використання досягнень науки і техніки у практичній діяльності. Тому підготовка спеціалістів з високим рівнем теоретичних знань і практичних навичок спонукає до необхідності вивчення сучасними студентами дисципліни «Основи наукових досліджень».

Метою вивчення дисципліни «Основи наукових досліджень» є оволодіння теоретичними, методологічними та методичними основами процесу наукового пізнання та наукового дослідження, отримання теоретичного і практичного досвіду систематизації набутих знань та їх адаптації і використання у майбутній практичній діяльності.

Предметом вивчення дисципліни є процес наукових досліджень фінансових та економічних проблем на основі загальнонаукових та емпіричних методичних прийомів, що дає можливість досліджувати економічні та соціальні проблеми суспільства.

Завданням вивчення дисципліни «Основи наукових досліджень» є теоретична підготовка студентів з таких наступних питань: еволюція науки як сфери людської діяльності, її зміст і функції у суспільстві; сутність основних понять і категорій методології наукових досліджень; методологія та процес наукових досліджень; вибір об’єктів та методів наукового дослідження; інформаційне забезпечення наукових досліджень та методика роботи над літературними джерелами; використання автоматизованих систем та програм обробки інформації у наукових дослідженнях; складання звітів про науково-дослідну роботу; визначення ефективності наукових досліджень.

Компетентності, якими повинен оволодіти здобувач вищої освіти:

– здатність до узагальнення, аналізу, сприйняття інформації, постановці мети і вибору шляхів її досягнення;

–   здатність здійснювати пошук, аналізувати і критично оцінювати інформацію з різних джерел;

–   креативність, здатність до системного мислення;

–   розуміння необхідності навчання протягом життя та трансферу набутих знань;

У результаті вивчення навчальної дисципліни «Основи наукових досліджень» студент повинен

знати:

  • закономірності розвитку науки;
  • організацію науково-дослідної роботи в Україні;
  • етапи наукового дослідження;
  • методику підготовки наукових робіт.

вміти:

– працювати з джерелами інформації;

– проводити аналіз теоретико-експериментальних даних;

– формулювати висновки та пропозиції;

– оформляти результати наукових досліджень.

 

Зміст дисципліни:  Предмет і сутність науки як сфери людської діяльності.

Понятійний апарат. Класифікація наук. Типові схеми фінансування науково-дослідної роботи. Науково-технічна політика України. Пріоритети наукових досліджень. Поняття наукової школи і її характерні ознаки. Мета, завдання наукознавства. Суть, види та функції наукових теорій. Методологія і її значення для розвитку наукових досліджень. Загальні та специфічні методи в наукових дослідженнях. Висунення гіпотез і їхнє доведення або спростування в процесі дослідження. Логіка наукового дослідження.  Етапи наукового дослідження. Економічна ефективність наукових досліджень. Впровадження завершених наукових досліджень у виробництво.  Види наукових робіт. Методика підготовки наукових робіт. Застосування системного підходу при аналізі соціально-економічних систем. Синергетичний підхід до дослідження соціально-економічних систем. Гіпотеза у методології наукових досліджень. Докази у наукових дослідженнях. Класифікація інформаційного забезпечення наукових досліджень. Економічна інформація, її класифікація і призначення у науково-дослідному процесі. Кодування економічної інформації та використання її у науково-дослідному процесі. Фактографічна інформація та використання її у науково-дослідному процесі