Переваги вивчення дисципліни: Головне завдання підприємств міського електричного транспорту – експлуатація рухомого складу, яка забезпечує ефективне транспортне обслуговування міського населення: максимальне зменшення витрат часу на переміщення і зниження транспортної втомлюваності; максимальний випуск рухомого складу на лінію, високу регулярність руху і транспортний комфорт пасажиро перевезень. На забезпечення високих якісних показників міських пасажирських перевезень прямо або опосередковано працюють всі структурні одиниці багатогалузевого транспортного господарства.
Мета: формування знань і фактичних навичок з нормативної бази пасажироперевезень, основ диспетчерського керування пасажироперевезеннями; основ управління якістю пасажироперевезень.
Завдання: формування у здобувачів основ знань в галузі умов експлуатації і показники роботи міського електротранспорту; особливостей пасажирських та вантажних потоків у транспортних мережах; технічних пристроїв організації і регулювання руху транспорту; оперативного керування роботою рухомого складу на маршруті.
Компетентності, якими повинен оволодіти здобувач вищої освіти: Здатність планувати та управляти часом. Здатність приймати обґрунтовані рішення. Здатність застосовувати існуючі та розробляти нові методи, методики, технології та процедури для вирішення інженерних завдань у області електромеханічних та електротехнічних комплексів і систем. Здатність розробляти та впроваджувати заходи з підвищення надійності, ефективності та безпеки при проектуванні та експлуатації електрообладнання. Здатність розробляти плани і проекти для забезпечення
досягнення поставленої певної мети з урахуванням всіх аспектів проблеми, що вирішується, включаючи виробництво, експлуатацію, технічне обслуговування та утилізацію обладнання.
У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач повинен:
знати: умови експлуатації і показники роботи міського електротранспорту; технічні пристрої організації і регулювання руху транспорту; основи пасажирських перевезень; організацію і диспетчерське керування пасажирськими перевезеннями.
вміти: визначати швидкість руху на маршруті; визначати пропускну спроможность мережі та провізної спроможності лінії транспорту; визначати час очікування пасажиром маршруту на зупиночному пункті; визначати характеристики маршрутів і маршрутних систем; встановлювати закономірності розташування перевезень за маршрутами; будувати маршрутні системи на евм.
Зміст дисципліни: Міський електротранспорт. Класифікація видів міського електротранспорту. Трамваї, тролейбуси, швидкісний трамвай, метрополітен.Енергоживлення міського транспорту. Система живлення тягових мереж. Обладнання тягових підстанцій та їх розташування. Контактна мережа. Показники роботи системи електроживлення. Умови експлуатації і показники роботи міськелектротранспорту. Особливості експлуатації трамвая та тролейбуса. Техніко – економічні показники роботи міського електротранспорту. Технічне обслуговування і ремонт рухомого складу. Організація технічного обслуговування та ремонту. Методи організації технічного обслуговування і ремонту рухомого складу. Визначення пасажирських та грузових потоків у транспортних мережах. Методичні визначення пасажиропотоків. Характеристика маршрутів і маршрутних систем. Закономірності розташування перевезень за маршрутами. Побудова маршрутних систем на ЕВМ. Основи організації вуличного руху транспорту. Схеми переміщення транспорту. Організація руху на міських вулицях. Технічні пристрої організації і регулювання руху транспорту. Регулювання вуличного руху. Розміщення зупинок пасажирського транспорту. Диспетчерське керування міським електротранспортом. Оперативне керування роботою рухомого складу на маршруті.