Проблема підвищення ефективності управління науковими проектами і дослідженнями є однією з основних в процесі управління науковою діяльністю.
Однією з головних проблем, як і раніше, залишається низький рівень затребуваності та впровадження результатів наукової діяльності в промисловості і соціальній сфері. Саме тому актуальною задачею є пошук можливостей інтенсифікації наукової діяльності на основі впровадження сучасних досягнень науки і практики управління та досвіду передових країн світу у розвитку науки завдяки реалізації наукових проектів.
Дисципліна «Управління науковими проектами та фінансуванням досліджень» розглядає специфіку проектів в науковій сфері та можливість застосування методології управління проектами при плануванні наукової діяльності. Також досліджуються життєвий шлях наукового проекту, особливості створення та розвитку проектних команд, маркетингові дослідження в наукових проектах, оцінки продукту проекту з позиції привабливості для ринку, питання та проблеми виходу на міжнародні ринки та залучення іноземних інвестицій, а також економічні показники ефективності наукових проектів.
Практичне застосування цієї дисципліни полягає у обговоренні на аудиторних заняттях дискусійних питань, а також виконанні практичних занять, на яких відпрацьовуються етапи підготовки проектних пропозицій, пошуку інвесторів, ефективного управління зацікавленими сторонами проекту, оцінювання результативності наукового проекту на різних його етапах.
В результаті вивчення дисципліни здобувачі отримають знання та навички обґрунтування доцільності інвестицій та управління науковими проектами, які необхідні для того щоб мати змогу приймати участь в міжнародних проектах та отримувати гранти та фінансування міжнародних організацій або приватних інвесторів.
В результаті вивчення дисципліни здобувач повинен знати:
– організаційний інструментарій управління проектами;
– основні вимоги до постановки цілей і завдань проекту;
– основні правила розробки технічного завдання та оптимізації календарного плану проекту;
– сучасні організаційні форми фінансування наукових проектів, його
основні етапи та принципи ефективної взаємодії учасників;
– інструментарій залучення інвестицій, грантів тощо у процесі виконання наукового проекту.
вміти:
– ставити цілі і формулювати завдання, пов’язані з розробкою і
реалізацією наукових проектів;
– розробляти структуру проекту в залежності від поставлених цілей;
– формувати основні розділи концепції проекту;
– обґрунтовувати доцільність впровадження проекту та вміти переконувати потенційного інвестора;
– розробляти календарний план реалізації проекту за допомогою MS Project;
– розробляти та обґрунтовувати управлінські рішення щодо забезпечення ефективності наукового проекту для всіх стейкхолдерів;
– викладати результати своїх розробок і представляти їх у вигляді інформаційно-аналітичних матеріалів та презентацій.