Викладач дисципліни: кандидат технічних наук, доцент Бойко Сергій Миколайович
Переваги вивчення дисципліни: Останнім часом, все частіше під час різноманітних зустрічей, присвячених енергетиці, підіймається питання потреби розвитку в Україні найближчим часом систем накопичення енергії або англійською “energy storage facilties”. У електричній системі, накопичення енергії означає відкладення споживання електричної енергії до іншого моменту, ніж момент її виробництва, або перетворення електричної енергії у форму енергії (фізичні, інерційні, хімічні, водневі та інші технології), яка може зберігатися, зберігання такої енергії та подальше перетворення такої енергії у електричну електроенергію або використання як іншого носія енергії.
Мета: вивчення дисципліни є сформувати у магістрів системні знання у сфері новітніх напрямів досліджень, що проводяться у світі в галузі електротехніки, а саме у сфері системи накопичення електричної енергії, а також їх обслуговування та експлуатацію.
Завдання: оволодіння студентами питань формулювання задач системи накопичення електричної енергії, вміння вибору необхідних систем накопичення електричної енергії, їх алгоритмів функціонування, та експлуатації.
Компетентності, якими повинен оволодіти здобувач вищої освіти:
- знаходити варіанти підвищення енергоефективності та надійності обладнання, комплексів і систем;
- окреслювати план заходів з підвищенням надійності, безпеки експлуатації та продовження ресурсу обладнання, комплексів і систем;
- враховувати правові та економічні аспекти наукових досліджень та інноваційної діяльності;
- виконувати вибір автономних джерел енергії для електромеханічних та електротехнічних комплексів і систем транспортних засобів;
- виконувати дослідження для вирішення промислових завдань для комплексів і систем транспортних засобів з використанням сучасної апаратури та методів дослідження.
знати: теоретичні та практичні основи діагностування технічного стану систем накопичення електричної енергії; методи заряду акумуляторних батарей; знання про сучасні тенденції розвитку і найбільш важливі нові наукові досягнення в галузі електротехніки та електроніки, а також систем накопичення електричної енергії; пристрої для заряду акумуляторних батарей; сучасні розробки систем накопичення електричної енергії;
вміти: уміння здійснювати пошук, аналізувати і критично оцінювати інформацію з різних джерел; уміння застосовувати системний підхід, інтегруючи знання з інших дисциплін; уміння ефективно працювати як індивідуально, так і у складі команди; уміння оцінити доцільність та можливість застосування нових методів і технологій в задачах синтезу систем накопичення електричної енергії; уміння аргументувати вибір методів розв’язування науково-прикладної задачі, критично оцінювати отримані результати та захищати прийняті рішення що до вибору систем накопичення електричної енергії; уміння ефективно спілкуватися на професійному та соціальному рівнях.
Зміст дисципліни: Класифікація систем накопичення електричної енергії. Основні тенденції розвитку та положення про системи накопичення електричної енергії, основні принципи їх використання та обслуговування. Розглянуті конструкції та режими роботи систем накопичення електричної енергії, що використовуються в системах альтернативні джерела енергії та у промисловості. Наведені приклади та світового досвід експлуатації та впровадження систем накопичення електричної енергії.