Керування мехатронними системами

Переваги вивчення дисципліни: Мехатроніка – галузь науки і техніки, заснована на синергетичному об’єднанні вузлів точної механіки з електронними, електротехнічними і комп’ютерними компонентами, що забезпечують проектування і виробництво якісно нових механізмів, машин і систем з інтелектуальним керуванням їх функціональними рухами. Розвиток мехатроніки здійснюється на базі об’єднання відомостей з ряду різнорідних і відокремлених областей: прецизійної механіки, електротехніки, мікроелектроніки, інформаційних технологій, силової електроніки та інших науково технічних дисциплін. Вважається, що результат їх спільного використання можна назвати «істинно мехатронним» тільки тоді, коли його компоненти утворюють систему, що володіє принципово новими властивостями, яких немає у складових її частин

Мета: полягає в забезпеченні цілісного розуміння студентами базових категорій і принципів мехатроніки, формуванні інформаційної та методологічної бази для вивчення спеціальних дисциплін, а також придбання практичних навичок аналізу і синтезу мехатронних об’єктів. Завдання полягає у вивченні концептуальних засад побудови структур і елементної бази мехатронних модулів систем; вивченні базових понять і визначень мехатроніки; вивченні принципів дії основних елементів мехатронних модулів.

Компетентності, якими повинен оволодіти здобувач вищої освіти:
-здатність використання нових засобів керування мехатронними системами
-знати теоретичні основи електричної інженерії, вміти використовувати їх з метою пояснення результатів власного дослідження;
-знати та розуміти системний підхід при дослідженні нових технологій; вміти використовувати методологію і принципи системного підходу при дослідженні нових технологій.
У результаті вивчення навчальної дисципліни «КМС» студент повинен.

знати: типові конструкції мехатронних вузлів, як використовувати при проектуванні синергетичний підхід.

вміти: виконувати синтез кінематичних схем механізмів; використовувати при проектуванні економічний підхід; проводити порівняльний аналіз техніко-економічних можливостей різних видів мехатронних вузлів; виконувати розрахунок мехатронних елементів і систем; вміти раціонально вибрати принципові мехатронних систем; мати навички та вміння в області проектування і розрахунку мехатронних систем.

Зміст дисципліни: Спеціальні електричні машини. Лінійний асинхронний двигун. Крокові двигуни. Двофазні АД. Виконавчі двигуни постійного струму. Виконавчі ДПС з якірним керуванням. Виконавчі ДПС з полюснім керуванням. Електропривод ІТ-Д. Датчики сили з тензорезисторними перетворювачами. Електричні термометри опору. Індуктивні датчики переміщення. Трансформаторні датчики переміщення. Обертові трансформатори. Оптоелектричні датчики положення. Кодові датчики переміщення. Датчики швидкості.

Методичне забезпечення навчальної дисципліни